İvedik Org. San. Böl. 1444. Sok. No: 8 Ostim-Ankara-Türkiye

Su Jeti Kazalarında İlk Yardım

"Yüksek basınçlı bir su jeti’nin neden olduğu yanlış değerlendirilen bir yaralanma, yaralı vücut parçasının sakat kalmasına yol açabilir. Yara, deri içerisinde zar zor fark edilen bir açıklık gibi görünebilir. Bu yaranın riskini hafife almayın. Yüksek basınçlı sujetlerinden kaynaklanan bir yaralanmaya maruz kalan kişilerin derhal tıbbi yardım alması tavsiye olunur."
KAZA YERİNDE ALINACAK ÖNLEMLER

Yaralı kişiyi sakinleştirin! Bilincini ve nefes alıp vermesini kontrol edin. Yaralı vücut kısmını mümkün olduğunca soğutun ve destekleyin, hareketsiz ve mümkün olduğunca yüksekte tutun. Göz yaralanmalarında göze basınç uygulamayın.

TAŞIMA

Yaralı kişi tam bilinçli ise:

Sırtüstü pozisyonunda tutun, yaralı vücut kısmını kapatmayın, mümkün olduğunca yüksekte tutun.

Yaralı kişi tam bilinçsiz ise:

Yarı sırtüstü pozisyonunda tutun, yaralı vücut kısmını kapatmayın, mümkün olduğunca yüksekte tutun.

HASTANEDE ALINACAK ÖNLEMLER

Aşağıda yazılı bilgileri hastaneye götürün.

Hastane personeline bilgiler:

Su Jetiyle yapılan kesme işlerinde son derece yüksek basınç (400 Mpa’ya kadar) altındaki su kullanılır. Vücut yüzeyine çarpan bir su jeti hüzmesi derhal cildi deler. Koruyucu ekipman kullanılsa bile bu durum meydana gelebilir. Su, demet boyunca deri altında derhal yayılabilir.Alttaki iskelet kısımlarının kortikali de (dış zarı) delinebilir ve bu durumda suyun, kemik merkezine baskı yapmasına neden olur. En çok yaralanan yerler ellerdir. Kullanılan suya bakteri bulaşmışsa, yaralı alanın tamamına bakteri yayılabilir.

Başlangıçta, minimal bir yara ve yumuşak kısımların çevresinde hafif şişmeler şeklinde nispeten küçük semptomlar görünür. Sudaki bakteri içeriğine ve virulansına bağlı olarak dokularda enfeksiyon başlayabilir.

En kötü senaryoda bu durum birkaç saat içinde oluşur. Bunu takiben ciddi doku hasarı meydana gelebilir.

Ortaya çıkan enfeksiyonlarda tavsiye edilen tedavi, ayırma şeklinde acil cerrahi müdahaledir. Ayrıca, ilk muayenede semptomlar küçük ise, enfeksiyon riski nedeniyle hasarın izlenmesi tavsiye edilir. Antibiyotik laksi düşünülmelidir.